Жените често биват подценявани, когато става дума за технологии, а програмирането се смята за типична съвременна мъжка професия. Но всъщност интересен факт е, че основите на програмирането са поставени именно от жена. Ада Байрон Лъвлейс е създател на първата компютърна програма, а е живяла цял век преди изобретяването на модерния компютър. Тя е може би един от най-големите примери за приноса на жените в технологиите и един от най-живописните персонажи в компютърната история.
Августа Ада Байрон е родена на 10 декември 1815 г. и е дъщеря на знаменития поет Лорд Байрон. Той обаче не е бил голяма част от живота на дъщеря си. Пет седмици след раждането й Лейди Байрон пожелава да се раздели с Лорд Байрон и тя става единствен попечител на Ада. Именно майка й я тласка по пътя на математиката и науката. Лейди Байрон се страхува, че Ада може да залитне към литературата като баща си и да стане поетеса, което тя не одобрявала.

Въпреки старанието на Лейди Байрон, поетични наклонности се проявяват у Ада. На 30 години пише на майка си: "Ако не можеш да ми дадеш поезия, може ли да ми дадеш "поетична наука?" Нейното разбиране на математиката било обвързано с въображението, и изразено в метафори. Тя се надява да стане "аналитик и метафизик".

Бабидж и Ада започват непрестанна кореспондеция. Разменят си писма пълни с факти и фантазия. Докато Ада работи по превода на статия за откритията на Бабидж, той й предлага да добави собствени бележки към текста. Резултатът е - коментарите на Ада се оказват три пъти по-дълги от оригиналната статия.
В статията, публикувана през 1843 г., коментарите на Лейди Лъвлейс включват нейните идеи, че такава машина може да се използва за създаване на музика, произвеждане на графики, а също така ще може да бъде използвана както за практическа така и за научна употреба. Предсказанията й се оказват верни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар