Страници

четвъртък, 31 юли 2014 г.

Игриви мебели между реалността и идеала

Лила Янг, скулптор от Южна Корея, решава да влее малко артистизъм и закачливост в аристократичното обзавеждане на Франция от XVIII в. Сюрреалистичните мебели са вдъхновени от тесните пространства, в които много хора живеят, включително и тя самата (в малко апартаментче... в Париж, не е съвсем за ожалванеJ). Друг извор на вдъхновение за Лила е монотонният живот, от който се опитва да избяга. За произведенията си Янг казва: „Моята работа представлява кои и къде се намираме като човешки същества: по средата на постоянна борба между реалността и идеала.” 









Източник: http://www.boredpanda.com/

сряда, 30 юли 2014 г.

Изкуство върху врати

Вратата може да служи като символ  на портал между светове или между различни аспекти на живота. Тя е една част от екстериора, която задава първите впечатления за човека и неговия дом. 

Ако искате една сграда да изглежда впечатляващо отблизо, може да го направите с една красива врата. 

А ето и няколко от най-красивите и идейни дизайни на врати в света:

 1. Пекин, Китай



2. Калифорния, САЩ



3. Копенхаген, Дания



 4. Мадейра, Португалия



 5. Мадейра, Португалия



6.Дажйпур, Индия



7. Париж, Франция



8. Сардиния, Италия



9. Сесимбра, Португалия



10. София, България





Източник: http://www.boredpanda.com/

събота, 26 юли 2014 г.

Всеки ден правя открития

Откривам нещо ново в гласа ти.
Откривам нещо ново в очите ти.
В походката,
в движението на пръстите.
Ново е всяко твое докосване.
Ново е всяко твое отсъствие.
Ново е всяко твое идване.
И всеки ден те откривам отново.
Всеки ден ставаш по-хубава.
Всеки ден те обичам повече -
защото ставаш все по-хубава,
защото те откривам отново.

И в полунощ, когато се разделят ръцете ни,
и в полунощ. когато се преръщат мислите ни,
аз те изучавам внимателно
и тайно се моля в себе си-
за тебе се моля
и за себе си:
- Изменяй се!
- Изменяй се!

Ще престана да те обичам,
щом престана да те откривам.

Стефан Цанев, 1963

петък, 25 юли 2014 г.

Най-артистичните стълбища по света

Красотата и изкуството могат да се въплътят в абсолютно всичко, напоследък все повече в неща, които не сме очаквали да са еталон за креативност.

Представяме ви 5 изключително красиви стълбища по света, които изумяват със съвършени детайли и ярки цветове.

Най-хубавото е, че докато някои са дело на художници, то останалата част е плод на съвместните усилия на местните общности, които са искали да направят квартала си по-красив и артистичен.

Да се покатерим виртуално:

Да се покатерим вирту             Филаделфия, Пенсилвания




Сеул, Южна Корея


Техеран, Иран



                                                               Бейрут, Ливан

Стълбите на мира, Сирия


Източник: http://www.earthporm.com/

четвъртък, 17 юли 2014 г.

6 начина мозъкът ни да работи по-добре

Мозъкът е човешкият суперкомпютър и има неограничени възможности. Въпреки общоприетото мнение, че капацитетът му е генетично ограничен, проучванията показват, че това не е вярно. Мозъкът е постоянно развиващ се орган – той подобрява или влошава своите функции в зависимост от начина, по който го използваме. Той е мускул и може да бъде подобрен във всяка възраст. С напредване на възрастта раждането на нови мозъчни клетки става по-бавно и мозъчната ни тъкан намалява размерите си. Времето може да ни се отрази регресивно, но можем и да го използваме в своя полза – време да развиваме себе си. Ето няколко начина, с които мозъкът ни работи по-добре:

Спортувайте редовно
Редовните упражнения могат да променят изцяло посоката на развитие на мозъчната дейност, заложена с напредването на възрастта. Проучванията показват, че редовната физическа активност, особено кардио упражненията, повишават притока на кръв към мозъка, което осигурява и по-голям приток на кислород (мозъка консумира около 20% от кислорода в тялото ни). Изследвания са показват, че редовните физически упражнения, увеличават обема на мозъка.

Медитация
С днешния забързан начин на живот често не ни остава време за почивка, при това не само физически. Нашият ум е винаги претъпкан с различни мисли и тревоги, които определено се отразява на мозъчните ни функции. Медитацията е един от най-старите начини за подмладяване ума и подобряване на възприемчивостта му. Ако ви е трудно да медитирате в пълния смисъл на понятието, просто се отпуснете, фокусирайте се върху дишането и се опитайте да не мислите за нищо. След десетина минути в това състояние ще усетите повече концентрация, енергия и цялостно ще се чувствате по-добре.
*За много хора е трудно да изключат ума си и да се отпуснат. Опитайте с една минута, след това увеличавайте постепенно.

Консумирайте риба
Включете риба в диетата си поне два пъти седмично. Ако не обичате  риба или сте вегетарианец, може да приемате рибено масло под формата на добавки към храната. Проучване сред тийнейджърите в Швеция показва, че яденето на риба повишава мозъчните функции с повече от 10%.

Поддържайте здравето си в добра форма
Проучванията показват, че възпаления от всякакъв вид имат отрицателно влияние върху умствената дейност.

Упражнения за мозъка
Подобно на останалата част от тялото, мозъкът ни се нуждае от редовни физически упражнения, за да бъде във форма. Този тип упражнения подсилват мозъка и подобряват неговите функции. Идеи за подобни игри са: кръстословиците, скрабъл, Судоку, шах, математически задачи. Те са основани на "главоблъсканица" и са някои от начините за подобряване на ефективността на мозъка.  

Експериментирайте с ново умение или хоби
Един добър начин да стимулираме мозъка си и да го извадим от неговата "зона на комфорт" е изпробването на нови умения или хобита. Няма значение какво точно ще бъде новото ни занимание - изучаването на нов език, свирене на музикален инструмент, дърводелски проекти и т.н. Когато мозъкът ни опитва нови неща, той създава нови неврони. 
Просто карайте мозъка си да работи. Избягвайте рутината - приберете се от работа по нов маршрут, измийте зъбите си с лявата ръка, ако по принцип ги миете с дясната - бъдете креативни. 

сряда, 16 юли 2014 г.

Лудата седморка

"The problem is, you can't tell people these things. They'll think you're crazy. And I say to myself: What can I do with this life inside me? I'd like to give it ... to make a present of it ... to go up to people and tell them: You need to be joyful! You know? You have to play at being pirates ... to build cities of marble ... to laugh ... to set off firecrackers".


Роберто Арлт е малко познат автор в България, да не кажа изобщо. Световното му признание обаче е като най-големия опонент на Хорхе Л. Борхес, а това говори достатъчно за качеството на произведенията му. Най-честото сравнение е с Достоевски, за което сами ще се убедите колко точно и безпогрешно е.

За пръв път българският читател може да се наслади на аржентинския романист, благодарение на ИК "Панорама", които са взели едно много смело решение с издаването на социалноангажирана литература от автор, който е слабо познат по родните ширини. На фона на масовата литература Роберто Арлт е едно различно предизвикателство, нов хоризонт и интелигентна мисъл.

Биографичните данни за Арлт са много оскъдни, а на български напълно липсват. Няма да задълбавам по темата, но ми се струва важно да отбележа, че е част от "Boom" поколението, заедно с Маркес, както и основоположник на съвременния аржентински роман. Роберто Арлт пише за онеправданите, лудите, престъпниците, тези които нямат място в обществото, подобно на Уилям Бъроуз.

Струва ми се, че антиутопията „Лудата седморка“ трябва да започва така: „В детството търсихме чудовищата под леглата си, после пораснахме и разбрахме, че са вътре в нас“.

Дори и най-невнимателният читател ще забележи една изключително често повтаряща се дума в романа – угнетеност. Тя изскача измежду редовете, някак неприятно привлича светлините към себе си, за да ни покаже колко жалки може да бъдем в границите на човешкото си съществуване.

Конфликтите не са само на аржентинското общество, те са на целия свят, и описаната мизерия на Буенос Айрес, е мизерията на вековете и на всички хора, които са се раждали и ще се родят някога. Главният герой Ердосиан се мъчи да дешифрира живота, да надмогне себе си, да се справи с угнетението и да намери покой. 

Начинът, по който протича животът му, както и отношенията му с другите хора, показват един изтощен психически човек, който се лута между нормата и лудостта, между земята и отвъдното, между откровената жестокост и искрената любов.

Романът е филмиран от Леополдо Нисон и през 1937 година получава наградата „Сребърна мечка“ (голямата награда на журито) на традиционния филмов фестивал в Берлин.

вторник, 15 юли 2014 г.

Новото старо


За ретродушите, които обичат да чуват щракащите звуци и обемни форми на пишещата машина, но не искат да се откажат и от удобството на дигиталния свят, има решение! Нов вид клавиатура, която наподобява старите механични пишещи машини е вече на пазара. Това, което грабва вниманието ни е, че тя има възможността, чрез USB-кабел, да се свърже с компютър или таблет. Едно иновативно съчетание на традиция и съврменни технологии. Клавиатурата се нарича Qwerkywriter и е дело на разработчика на игри – Браян Мин.




четвъртък, 3 юли 2014 г.

Мастило

О, тоя вик на гларуси,
разпънал хоризонта;
далечен,
страшен спомен,     
врязан в паметта!...
Децата бяха уловили гларус
и залят с мастило,
го пуснаха отново да лети
на свобода. На свобода!

Но ятото кълвеше настървено
събрата си.
Да, казах си тогава,
помни,
че и мастилото убива.
А ти ме питаш днес,
защо така мъчително и дълго
стоя с писалка във ръка над листа.

Здравко Кисьов, из "Обратно време, 2007 г.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...