Страници

неделя, 7 юни 2015 г.

Уникалните дрехи на Фрида Кало


Пламенна. Творяща. Женствена. Различна. Вдъхновителка и пример за поколения жени. Тя е Фрида Кало - уникален артистичен феномен.

След смъртта й през 1954 г., съпругът й Диего Ривера затваря вещите й в банята на дома им в Мексико Сити, Синята къща. Той настоява тя да не бъде отваряна, докато не изминат 15 години от смъртта му. Стаята остава заключена до 2004г. Фотографката Ишиучи Мияко е поканена да снима нейното съкровено съдържание, за изложба в музея на Фрида Кало в Мексико Сити. Сред тях ще откриете типични за художничката вещи, от слънчеви очила до ръчно рисувани корсети.

Дрехите за жената са част от нейната индивидуалност, те я открояват и разкриват нейната женственост. Несправедливата съдба поднася на борбената Фрида не едно страдание на тялото й. Дрехите, както и изкуството й, носят белега на болката, страстта и артистизмa й. Всяка от тях има своята съкровена история и се отличава с уникалност и неповторимия почерк на Кало.

Нека да надникнем и да видим какво се крие в гардероба на Фрида запазен в тайна повече от 50 години.
Десният крак на Кало е по-слаб от левия вследствие от детски паралич. Когато тя е на 20 години, той е счупен на 11 места след тежка автобусна катастрофа. В резултат на това тя носи дългите традиционни Техуана рокли, които скриват долната част от тяло й.
                                            Класическите котешки очила на Фрида.

След автобусната катастрофа, цялото тяло на Кало е в гипс, в продължение на три месеца, а болката остава до края на живота й. Тя рисува своите отливки и корсети, превръщайки ги от медицинско оборудване в истински произведения на изкуството.
Приятели на Кало забелязват, че колкото повече болка изпитва тя, толкова по-сложени стават тоалетите, който си прави.
                                                         Бански в ментово зелено.
Несесерът за гримове на художничката.
                              Ботушите с ресни на Кало, дясната е с по-висок ток.

петък, 5 юни 2015 г.

Правила за ефективна комуникация в работна среда


Контрол
Контролирайте себе си - езика на тялото, темпото, тона и контролирайте аудиторията или слушателя. Контролирайте темата и избягвайте резки отклонения от нея, контролирайте емоциите си, доколкото е възможно, и мястото, на което се състои разговорът, за да се чувствате комфортно.

Разговаряйте
Не изнасяйте лекция, не викайте, не се ядосвайте и не реагирайте твърде емоционално. Просто разговаряйте. Изслушвайте другия внимателно, без да си водите вътрешен диалог. Без значение какво ви казва събеседника, не го нападайте и не използвайте доводи, за който после бихте съжалявали. 

Увереност
Гласът ви трябва да бъде достатъчно силен, да контролирате темпото, с което говорите, не жестикулирайте излишно, а го правете, ако жестовете ви имат значение за изказването, осъществявайте контакт с очи с хората, на които говорите. Говорете само за неща, за които сте уверени, че сте компетентни.

Компетентност
Не сте длъжен да бъдете компетентен върху всички теми. Ако за някоя не сте, не демонстрирайте познания. Хората рядко общуват, защото околните знаят повече от самите тях. Обикновено човек има нужда да се чувства равнопоставен и, ако това бъде нарушено, той губи комфорт. Изказвайте се по темите, по които сте компетентен без арогантност в тона или омаловажаване позицията и знанията на събеседниците.
Вметка: Всички имаме познати, които демонстрират компетентност за всяка тема. Да, това не предизвиква уважение, а по-скоро досада, и дори понякога е малко смешно. 

В отношенията
Ако трябва да изкажете критика, първо направете искрена похвала, покажете доверие, благодарност и разбиране. Може да разкажете нещо и за собствените си грешки в същата или подобна ситуация - това ще бъде силно обединяващо звено. Така човек ще бъде много по-отворен да ви изслуша и е много по-вероятно да се поправи, дори би вложил необичайно много от себе си, за да е сигурен, че във всеки момент заслужава вашата добра оценка и отношение. 

Пазете доброто име на човека, дори да не е напълно прав в дадена ситуация. Наблегнете на добрата репутация и другият ще я оправдае.

Проявявайте емпатия. Това показва искреност, ангажираност, създава близост и доверие. Дори, когато става дума за работа, това е важен елемент.

Това са неща, които са си от полза, разбира се, не само когато става дума за работа, а в общуването въобще. Ежедневието ни наистина е много динамично и често нямаме време да се замислим над начина ни на комуникация, коeто вероятно е причина за пропуснати потенциални успехи.

Моя близка приятелка ми разказа за една от последните им оперативки в работата. Те са малък екип от 10-тина човека. Шефът им е силно напорист човек, който няма особено задълбочена представа от естеството на работа на подчинените си. Когато един от хората споделил, че има много работа и не е сигурен от смисъла на срещата, последвал въпрос - "а, ти всъщност каква работа имаш?". Можете да си представите как е последвало тихо мънкане, срам, навярно и потене... и след това негодувание и отлагане на част от работата. В офис среда при 8-часов работен ден, много често се симулира работа по ред причини. И все пак, ако шефът беше използвал някоя от горепосочените техники, е много по-вероятно да стимулира въпросния човек да работи по-усърдно и дори следващият път самият той да инициира подобна среща, на която да даде идеи.

сряда, 3 юни 2015 г.

Да бъдеш едновременно Джанис Джоплин, Фрида Кало и Едит Пиаф

Йоланди Якобс, подобно на повечето творци, изобщо не подозира какъв фурор ще направи изкуството й. Всичко започва по един банален и не особено вълнуващ начин – тя трябва да отпътува за Америка, но издаването на визата й се забавя, което става причина за провала на дългата ваканция.

Малко преди този съдбовен момент Fujislim й подаряват професионален фотоапарат, който й дава идея – щом няма да пътува и да открива интересни кътчета, защо не се възползва от подаръка и момента по друг начин?

„И изведнъж ми хрумна да се преобразя в онези 15 иконични жени, които са ме вдъхновявали през годините. Те по някакъв начин са и неразривна част от детството ми, от самата мен. Стайлингът, гримът и прическите са само и единствено мое дело, но заради работата ми като фотограф нямах почти никакво време и работех през нощта. Във фотографиите също нямах помощник. Чудите се как е възможно? Камерата я вградих във Wi-Fi системата, а активацията й се контролираше чрез приложение, което изтеглих на телефона. Изключително удобен вариант, тъй като спестява време и необходимостта от чужда помощ.“

Две седмици отнема на Йоланди Якобс да завърши проекта, като успява да запази външния вид, маниерите и настроението на всяка една жена възможно най-близо до оригинала. Естествено идеята не е да подражава на 100% на която и да е от тези икони, това е едно предизвикателство, вмъкване в чужда кожа и осъществяване на детска мечта.

Насладете се на фотографиите, във всяка от тях има хъс, живот, страст и експлозия от емоции:

Tretchikoff’s Blue Lady

80’s Madonna

Edith Piaf

Dame Margot Fonteyn

Frida Kahlo

Janis Joplin

Dian Fossey

Dian Fossey

Cho Cho San – From Puccini’s Opera Madama Butterfly

Cindy Crawford

Beyonce

Amy Winehouse

Audrey Hepburn

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...