Страници

вторник, 30 септември 2014 г.

Есен

Есен

Красива е, чудесна е, изящна      
със този листопад и с този свод,
загледан в мен като зеница страшна
на някакъв отвъден мой живот.

Защо не съм художник – само четка
би пресъздала щриха и тъй чист!
Или душата ми – която светва
като сбогуващ се с дървото лист.

Дамян Дамянов

понеделник, 29 септември 2014 г.

Фонтанът на отворената книга

Книгите са изворът на знанието, а днес все по-малко хора четат книги. Затова творците все по-често се опитват да прилагат нетрадиционни методи, за да стимулират четенето сред населението.  

В унгарската столица Будапеща са заложили на изобретателността и са създали фонтан във формата на книга. Намира се в края на улицата  Henszlmann Imre Utca.

Той предизвиква голям интерес сред туристите, защото е  много реалистичен и наподобява печатна книга. На всеки няколко секунди един лист от водни взривове излиза от центъра на книгата и това създава илюзията, че страниците се обръщат.

В Истанбул са използвали същия дизайн, за да привлекат вниманието на туристите. Фонтанът се намира в градината Гюлхане или градината на розите, която е част от първия двор на императорския дворец Топкапъ.  Това е едно от новите изобретения в императорския двор.

Е, следващото лято бихте могли да си направите малка екскурзия до градината на розите или до Будапеща и да се насладите на оригиналната творба (поне аз с удоволствие бих  посетила поне едното от тях). 

Фонтанът в Будапеща:


Най-тежкият папагал в света


Какапо е най-редкият и странен папагал в света и в буквален превод означава "папагал на нощта". Този вид папагали обитава земите на Нова Зеландия. 

Странното име какапо или сова папагал, птицата е получила от приликата си едновременно с папагал и бухал. От совата пернатият сродник е взел човката, която е украсена със златни пера, както и присъщата им нощна природа. А от папагалите техния характерен зелен цвят. 


Какапото, за разлика от другите си роднини  - папагали, е много голямо. Неговото тегло може да достигне до 4 килограма, а това го прави най-тежкият папагал в света. С теглото му можем да си обясним и факта, че тази птица не лети. а предпочита ходенето.   

Средната продължителност на живот на какапото може да достигне 90-годишна възраст. 


Храни се с плодовете на дървото rimu, семената на манука и Olearia colensoi и други. През лятото и есента предпочита нектар, а през зимата – пъпките на слънчевата орхидея.

Интересен факт за тях е, че се размножават, само когато дървото rimu или kahikatea дава плод (което е веднъж на 2-3 години). Тогава птицата може да натрупа достатъчно мазнини, за да изхрани и отгледа малките си. Женската поема изцяло грижите за всичко. Проблемът идва, когато майката трябва да остави малките си, за да отиде за храна. По този начин те стават уязвими на нападения от хищници. 

Днес за съжаление птицата е на път да изчезне. В момента в Нова Зеландия са останали 62 папагала от този вид. Разпределени са на 6 острова, на които няма хищници, тъй като те нямат защитен механизъм и няма как да се опазят от нападение. 


събота, 27 септември 2014 г.

Алкохолните пристрастия на писателите

Да бъдеш означава да пиеш! Това е отговорът на философския въпрос на Шекспир. Оказва се, че писането на литература върви ръка за ръка с алкохола. Ще ви запознаем с любимите питиета на няколко известни писателя, за да разберете от къде са черпили своето вдъхновение великите умове.

Стивън Кинг 



Бира, депресия, кокаин, мисли за самоубийство - края на седемдесетте и началото на осемдесетте години са кошмарни за краля на ужаса, заради неговите пороците. В този период, той е в толкова лошо състояние, че дори не може да си спомни за написването на "Куджо". Една от най-големите тревоги на Кинг е възможността да загуби творческата си муза, ако трезвеността надделее.

Любимо питие: Бира 

Бирата - най-големият му порок от всички - почти винаги консумира в домашни условия. "Аз не излизам да пия в бар, защото там е пълно с тъпанари като мен".

Едгар Алън По 



Мрачната поезия и кървавата проза не са единственото пристрастие на Едгар Алън По. Литературната иконата е голям почитател на брендито. Предпочитаното питие на По е яйчен пунш, който е и специалитетът на семейството му. Рецептата се предава от поколение на поколение. Състои се от седем яйца, захар, мляко, бита сметана, бренди и индийско орехче.

Любимо питие: Яйчен пунш 

Оскар Уайлд 



Писателят е известен с любовта си към чашката. Уайлд привиква с пиенето по време на престой в Париж, когато абсентът се превръща в една от големите му любови.
Като човек, който има афинитет към изисканите неща в живота, писателят се влюбва в шампанското. Морфинът облекчава болката в последните му дни, примесен с опиум и шампанско.

Любимо питие: Изстудено шампанско

Труман Капоти



Никой не може да обвини Труман Капоти, че не смесва работата с удоволствието. Той описва процеса си на писане така: "Когато настъпи следобедът, преминавам от кафе на шери и мартини. Не използвам пишеща машина, не и в началото. Пиша първата версия на ръка".

Любимо питие: Водка с портокал

Скот Фицджералд



Описвайки опияненията на злоупотребяващата с алкохол висша класа, Скот Фицджералд, не остава по-назад от нея. Писателят обича да се наслаждава на любимото си питие - джин. Джинът, заедно с още много други опияняващи напитки е бил и основната подправка на партитата, които той и съпругата му Зелда организират през времето, в което живеят заедно.
Именно алкохолът обаче става причина и за раздялата им. "Ние се унищожихме един друг" - пише Скот в трогателно писмо към Зелда.

Любимо питие: Джин с фреш от лайм и сода








петък, 26 септември 2014 г.

Изумителни скулптури от алуминий


Корейският художник Сунг Мо Парк продължава да изненадва почитателите на изкуството със своите невероятни произведения.

Скулптурите на художника са  изтъкани от алуминиева тел и фибростъкло. Те са много реалистични и показват най-детайлните части на човешкото тяло до лицевите бръчки и гънките на дрехите. Силуетите на човешките тела създават илюзията, че са изградени от дървесни пръстени. 

Неговите скулптури са разделени на три:

В раздел "Objects" се намира колекция от музикални инструменти, абстрактни предмети и интерпретации на антични скулптури. 





Вторият раздел "Human" е серия от мъжки и женски фигури, които сякаш са изградени от непрекъсната нишка, разгъваща се в спирала.




Третият раздел се нарича "Maya" и се състои от снимки, направени от тел. Формите се получават с рязане и намаляване на струните. Този процес се повтаря в няколко слоя, които след това се вливат в една снимка, като се получава триизмерно холографичен ефект и фотореалистични сенки. 





Повече от неговите дела може да видите на неговия уебсайт:

четвъртък, 25 септември 2014 г.

One Architecture Week


Тази година One Architecture Week разширява обхвата си и до София с една интересна идея на Сдружение 365 съвместно с Едно - тематични архитектурни обиколки в София и Пловдив.

One Architecture Week е международен фестивал, посветен на архитектурата и традиционно се провежда в Пловдив. Една седмица, през която архитекти обменят идеи за архитектурата, интериора, ландшафта и градската среда, от които произлизат някои интересни решения.

Програмата включва презентации, изложби, дискусии, работилници, прожекции и творчески ателиета за малките бъдещи архитекти. Ще бъдат представени и новите тенденции, които всяка година се водят от различен екип, тази година това са архитектите от студио dontDIY.

Тематичните архитектурни обиколки ще разкрият скритите градски тайни и истории в следната последователност от маршрути:


• Маршрут “Изчезващата София”, София (пред 1 СОУ "П. Славейков")
24.09 от 17:00 – 19:00 ч.
27.09 от 11:00 – 13:00 ч.
28.09 от 11:00 – 13:00 ч.


• Маршрут “Тютюнев град”, Пловдив (ул. Екзарх Йосиф №14)
9.10 от 18:00 – 19:00 ч.
11.10 от 18:00 – 19:00 ч.
12.10 от 18:00 – 19:00 ч.


• Маршрут “Капана”, Пловдив (офис на Едно, ул. Христо Дюкмеджиев №10)
15.10 от 18:00 – 19:00 ч.
18.10 от 18:00 – 19:00 ч.
19.10 от 18:00 – 19:00 ч.

сряда, 24 септември 2014 г.

Микеланджело в България


Ренесансът настъпва в България през портите на Националната художествена галерия, приютила четири от картините на италианския гений Микеланджело Буонароти.

 Експозицията ще продължи до 15 декември, така че всеки ще може да разгледа спокойно неговите картини (осигурени от "Каза Буонароти" във Флоренция) и да се запознае с личността и творчеството му, благодарение на документалния филм, осигурен от посланика ни в Италия Марин Райков, и от преведените на български, италиански и английски език откъси от жития за твореца. А ако пък не сте знаели, че Микеланджело е дал на света, освен художествените си произведения и скулптури, и сонети, сега е моментът да допълните познанията си по един изключително приятен начин - стоите обградени от негови картини в красивата ни галерия, слушате ренесансова музика (по идея на оперната ни прима Христина Ангелакова) и някой ви чете най-доброто от лириката на твореца... 


Посетете Националната художествена галерия и попийте от това наслаждение за сетивата, организирано по повод честването на 450-годишнината от смъртта на Микеланджело и поемането на председателството на ЕС от Италия от 1 юли.


Няколко свежи есенни решения в декорацията

Есента обикновено се счита за доста мрачен сезон, който ни разделя от лятото, но може да открием с какво все пак би могла да ни очарова.
Ясно е, че почти всички разполагаме с ограничен запас от време, което едва ли бихме отделили, за да се развихрим в есенно преобразяване на дома. Затова ще ви споделя няколко лесни и освежаващи интериора идеи, с които да влезе природата в нашия дом.

Да започнем с есенните листа.

Сухи есенни листа на стената.
Стига да не сте с тънки тапети, това е чудесна идея. Може да ги оформите както решите. За закрепване използвайте хартиено тиксо. Отрязвате едно парче от тиксото и залепвате крайчетата му така, че да се залепят едно за друго, като лепкавата повърхност остава отвън. Получава се нещо като ролка, която върши работата на двойнозалепващо тиксо, но при махане не оставя следи.
Може да използвате декорацията и в случай, че искате да прикриете нещо в интериора - дупчица, нещо счупено или одраскано, например.


Есенно листо в рамка.


Феерия от есенни листа.
Може да ги завържете с конец или рибарска корда.



Есенни листа около свещ, свещник или буркан, използван за свещник.






Буркан, ваза, купа или дори чиния с есенни изненади.




Сухи клонки около свещ или свещник.
Може да ги прикрепите като ги залепите или завържете панделка или въженце около тях.



вторник, 23 септември 2014 г.

Магията на есента

"Листата падат и падат така, сякаш се влюбват в земята" - Андреа Гибсън

Знам, че ние, любителите на есента, сме малцинство, което с трепет чака последните летни дни, за да се приюти в някой уютен септемврийски ъгъл. Дъждовните вечери, красивите оттенъци на листата и песента на вятъра са само част от очарованието и романтиката на един сезон, който винаги прегръща уютно и...признавам, понякога меланхолно. Дори да сте почитател на летата и вече да цъкате с език на моето словесно кощунство, аз съм сигурна, че много бързо ще се потопите в приказните снимки на Alex Greenshpun Photography:


събота, 20 септември 2014 г.

Вълшебните илюстрации на Кай Нилсен

'She Held Tight to the White Bear'
Кай Нилсен е датски илюстратор, станал известен в началото на XX в., през така наречения "златен век на илюстрацията" и част от движението арт нуво. Роден (1886) е в артистично семейство (и майка му, и баща му били актьори и то със значителна популярност за своето време), заминава за Париж да учи изкуства, а после за Англия, където получава и първите си поръчки за илюстриране на книги с приказки и така започва и неговата собствена вълшебна приказка. 

За най-цененото му произведение - книгата "На изток от слънцето и на запад от луната" (East of the Sun and West of the Moon) въвежда нова технология, при която използва 4-цветна техника, докато останалите илюстратори - 3-цветна. През 1917 заминава за Ню Йорк, където прави собствена изложба, след което се връща в Дания и започва работа в Кралския датски театър, където майка му е била сред най-тачените актриси. Продължава работата си и с илюстрациите на книги с приказки като приказките на Шехерезада - "Арабски нощи" -, "Приказки от Ханс Андерсен" (1924), "Хензел и Гретел и други истории от Братя Грим" (1925) и др.

През 1939 г. заминава за Калифорния и започва работа при Уолт Дисни, където участва в продълженията на "Фантазия" (с Мики Маус) и концептуалните картини за филма по приказката на Андерсен "Малката русалка", но за съжаление не успява да ги види реализирани, работата по филма започва чак през 1989 г.

"На изток от слънцето и на запад от луната" е колекция от скандинавски приказки, публикувана през 1914 г. и наскоро преиздадена на английски със запазени оригиналните илюстрации на Кай Нилсен. Това е една ценна детска книга, която може да впечатли и въображението на възрастните, които понякога може би се нуждаят от малко повече вълшебство в ежедневието си. Така че почерпете малко вълшебство от фантастичните илюстрации на Кай:

'The Troll was quite willing, and before long he fell asleep and began snoring.'

'And this time she whisked off the wig; and there lay the lad, so lovely, and white and red, just as the Princess had seen him in the morning sun.'

'He Saw Her Reflection in the Water'

'Then He Took Her Home'

'As Far Away from the Castle'

'At Rest in the Dark Wood'

'Tell me the Way, she said, And I'll Search You Out'

'The Wolf Was Waiting for Him'

'The Queen Did Not Know Him'

'The North Wind Went Over the Sea'

'The Lad in the Bear's Skin, and the King of Arabia’s daughter.'

'She saw the Lindworm for the first time as he came in and stood by her side.'

'She could not help setting the door a little ajar, just to peep in, when—Pop! out flew the Moon.'

'Just as they bent down to take the rose a big dense snow-drift came and carried them away.'

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...