„…длъжни сме да помним, че ще умрем, следователно нека се опитаме да живеем така, че нашата смърт да не носи облекчение на света.”

"На изток от рая" е филисофска книга, освен всичко останало, която можеш да четеш много по-дълго от обичайното, тъй като на почти всяка страница спираш и започваш да разсъждаваш за неща, които са ти убягнали в ежедневието или пък някога си мислил за тях, но никога не си успял да ги формулираш толкова ясно, кратко, просто - изводите на Стайнбек граничат със съвършенството. Историята и характерите в романа ни представят библейски легенди (както може да се досетите и от самото заглавие), най-тъмните кътчета на човешкото съзнание и най-светлите. Цялата книга е една борба между доброто и злото, невинността и страстта, приятелството и предателството, живота и смъртта. Тук срещнах и един от най-любопитните женски образи - този на Кати. Тя е такова въплъщение на злото, което те кара да потреперваш, докато я разучаваш. Но нека не издавам всичко!
Правото на избор е това, което ни прави хора и определя съдбата ни:
"Много е лесно от ленност и слабост да се хвърлиш в скута на божеството и да кажеш: "Нищо не можах да сторя, така било писано!" Помислете обаче за величието на избора! Тъкмо той прави човека човек. Котката няма избор, пчелата е длъжна да прави мед. В това няма нищо свято."
Въпреки мрачните моменти и бездните, в които изпадат героите, Стайнбек вярва докрай в доброто у човека и неговата победа, което оставя и един оптимистичен привкус след прочита. През цялото време обаче авторът ни напомня колко близко е всеки един от нас до това да бъде прогонен на изток от рая.
Няма коментари:
Публикуване на коментар